1. Yes, it's a whole new look! Have questions or need help? Please post your question in the New Forum Questions thread Click the X to the right to dismiss this notice
    Dismiss Notice
  2. Seeing tons of unread posts after the upgrade? See this thread for help. Click the X to the right to dismiss this notice
    Dismiss Notice

Washington's Green Grocer - Delivery Service

Discussion in 'Area Restaurants, Dining and Food' started by vinnie, Jun 11, 2008.

  1. vinnie

    vinnie New Member

    Joined:
    Jun 11, 2008
    Messages:
    6
    Likes Received:
    0
    Washington's Green Grocer is a unique home delivery service bringing you fresh organic produce, dairy, eggs and other scrumptious and healthy items to your doorstep.

    I am trying to get them to start a delivery route to Ashburn but they need at least 10 weekly customers to make it worthwhile. If you have been looking for farm fresh produce this may be your answer.

    Check out the website at www.washingtonsgreengrocer.com

    Give them a call or send them an email if you would be interested so that we can have this service available in our area too. Pass this around to anyone else you know who may be interested as well.

    The owner's email is zeke@washingtonsgreengrocer.com
     
  2. quailpond06

    quailpond06 New Member

    Joined:
    Mar 23, 2006
    Messages:
    325
    Likes Received:
    0
    I'm possibly interested. I sent the owner's an e-mail.
     
  3. Audrey

    Audrey Member

    Joined:
    Mar 3, 2004
    Messages:
    906
    Likes Received:
    11
    Sounds great, count me in! I'll email Zeke too.
     
  4. foodie

    foodie New Member

    Joined:
    Aug 6, 2005
    Messages:
    1,480
    Likes Received:
    3
    Fellow Foodies--

    Washington Green Grocer buys their produce from Tuscarora Organic Cooperative--see my info on the thread called "Area Restaurants..." under the post "Produce Buying Club...?" Also, the Dupont and downtown DC farmers markets purchases their produce from Tuscarora Cooperative also.

    Also, if you look on the above post and do not recognize the listed varieties of produce and herbs, PM me and I will provide the info.

    Washington Grocer is well-known in the area. Great company but offers limited selections. For more varieties--you can buy DIRECTLY from the Tuscarora Cooperative and save money. Just something to think about. Washington Grocer is convenient and alot of people enjoy their service. Washington Grocer is a good company and good customer service. Some people that my hubby works with at Grumman uses this service.

    Foodie:)
     
  5. vinnie

    vinnie New Member

    Joined:
    Jun 11, 2008
    Messages:
    6
    Likes Received:
    0
    Thanks for the information, Foodie. Did you check out the Farmers Market on Saturday? How did that compare?
     
  6. foodie

    foodie New Member

    Joined:
    Aug 6, 2005
    Messages:
    1,480
    Likes Received:
    3
    vinnie and others--

    I have not personally visited the Ashburn Farmers Market; but have been to other local markets since I know the farmers. It is fine; except that you won't be able to get the selection and varieties of produce and herbs that you would from Tuscarora Cooperative.

    It may seem like alot of produce--and it is. However, if the varieties that are offered and the ability to try "new products" is offered; I think it is worth a try for the Buying Club idea. That is why I am trying to "peak interest" for individuals and families to give it a try.

    If you don't like it after the first time, there is no further commitment. We just split cases by how much each person wished. I do not get any monetary profits from this idea either. Just trying to offer some varieties for people to try since we farm also.

    For example, a case of salad mix may be 3 pounds and the price is $24.00. In the store an average pre-packed salad mix you buy in the store is around 4 ounces and you pay $3.00. There are 48 ounces of loose salad mix that would make up 3 pounds which equals the case price of $24.00.

    When you figure 16 ounces for each 1 pound, the average for the salad mix would be under $2.00 for 4 ounces. 1/4th of $8/per pound would be close to $2 for 4 ounces of salad mix. Do this may sense? :conf2::)

    Simply you are saving $1.00 for splitting the case. Also, when you buy from local stores, you are paying for the hidden costs of packaging and transportation. This may not seem like much savings; but the more people involved the better the cost savings.

    Kinda like a "food stock market"--commodity purchasing. Of course, if you do not recognize the products offered; I could tell you or people from Tuscarora what the products are and flavors, etc. How to use them could also be told by recipes, etc. I could also show you or others how to freeze or can the produce if there is enough interest.

    I hope this explains the Produce Club better. For some families or individuals it works. With the cost of gas and food prices going up, this is an easy way for you to purchase Certified Organic produce. Try thinking "outside the produce box"--bad pun--:shakehead::pofl:--just kidding! You learn how to use what is in season and the many other types of produce for kids to eat.

    Just PM me or post under the "Produce Buying Club..." thread. I won't mention this again unless there are active participants; but will post Produce Availability Lists on the "Produce Buying Club..." thread.

    Foodie:)
     

Share This Page